INFORMACJE ZWIĄZANE Z CHRZTEM DZIECKA
Rodzice zgłaszają się do kancelarii miesiąc przed planowanym chrztem dziecka celem ustalenia terminu chrztu (nie przynoszą wtedy dokumentów).
Następnie w tygodniu, kiedy przypada data chrztu rodzic przychodzi do kancelarii parafialnej dostarczając następujące dokumenty:
– Akt urodzenia dziecka;
– Dane rodziców dziecka (imiona rodziców w tym nazwisko panieńskie matki, wiek rodziców, adres zamieszkania, data i miejsce zawarcia związku małżeńskiego);
– Dane rodziców chrzestnych dziecka: imię i nazwisko, wiek i dokładny adres (chrzestni dostarczają zaświadczenie ze swojej parafii, że mogą być rodzicami chrzestnymi, a także poświadczenie przystąpienia do sakramentu spowiedzi przed chrztem)
Rodzice chrzestni:
Dla każdego dziecka należy wybrać dwoje chrzestnych: ojca i matkę.
Rodzice i chrzestni prosząc o chrzest decydują się wychować dziecko w wierze katolickiej.
Wychowanie w wierze oznacza: doprowadzenie dziecka do świadomej przyjaźni z Chrystusem, a to dokonuje się przez: przekazanie dziecku podstawowych prawd wiary i zasad moralności głoszonych przez Kościół katolicki, a przede wszystkim nauczenie dziecka modlitwy, włączenie go w życie wspólnoty katolickiej (Msza św. niedzielna), posyłanie na naukę religii, doprowadzenie do pełnego udziału w Eucharystii i do przyjęcia sakramentu bierzmowania oraz wprowadzenie w dojrzałe i odpowiedzialne życie chrześcijanina.
Według Kodeksu Prawa Kanonicznego do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:
- Ukończył 16 lat – chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku,
- Jest praktykującym katolikiem – bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii, uczestniczy regularnie we Mszy świętej niedzielnej i świątecznej oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić,
- Jeżeli żyje w związku to musi to być związek małżeński kościelny – sakramentalny,
- Jeżeli jest uczniem to powinien aktualnie uczęszczać na katechizację,
- Jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej,
- Nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.
Chrzestnymi nie mogą być osoby:
- żyjące w związkach niesakramentalnych (bez ślubu kościelnego),
- młodzież nie uczestnicząca w katechezie,
- osoba, która nie przyjęła sakramentu bierzmowania,
- obojętni religijnie,
- prowadzący gorszący tryb życia.
Rodzice chrzestni maja obowiązek uczestnictwa w nauce przed chrzcielnej. Prosimy rodziców chrzestnych będących spoza naszej parafii o przyniesienie od własnego Księdza Proboszcza zaświadczenia potwierdzającego możliwość pełnienia godności chrzestnego(ej).
Z okazji Chrztu dziecka chrzestni powinni przystąpić do Spowiedzi i Komunii świętej. W przyszłości rodzice chrzestni powinni być także świadkami Bierzmowania swego chrześniaka i uczestniczyć w ważniejszych wydarzeniach jego życia (I Komunia święta, ślub).
Dodatkowo rodzice chrzestni mają towarzyszyć w chrześcijańskim wtajemniczeniu dziecka, pomagać, aby ochrzczony prowadził życie chrześcijańskie odpowiadające przyjętemu sakramentowi i wypełniał wiernie złączone z nim obowiązki.
Kiedy o ochrzczenie dziecka proszą rodzice, którzy są ludźmi niewierzącymi lub niepraktykującymi, wtedy chrzestni muszą spełniać wymagania większe niż w sytuacji, gdy mamy do czynienia z rodzicami głęboko wierzącymi. Rola chrzestnych ma polegać wtedy na przejęciu całości lub w znacznej części obowiązku wychowania w wierze dziecka ochrzczonego. Stąd właśnie owe dodatkowe wymagania. Chrzestni w tym wypadku są bowiem nie tylko pomocnikami, ale osobami wypełniającymi podstawowe zadanie.
Na chrzest dziecka należy przynieść świecę chrzcielną oraz białą szatę dla dziecka.
Katecheza przedchrzcielna (obowiązkowa dla rodziców i chrzestnych z naszej parafii): w ostatnią niedzielę miesiąca poprzedzającą chrzest po Mszy świętej o godz. 11:30
INFORMACJE ZWIĄZANE Z SAKRAMENTEM MAŁŻEŃSTWA
1. Narzeczeni trzy miesiące przed ślubem zgłaszają się do kancelarii parafialnej w celu potwierdzenia daty ślubu oraz uzyskania informacji o skompletowaniu niezbędnej dokumentacji potrzebnej do ważnego zawarcia sakramentu małżeństwa. Ustalają termin spisania protokółu przedmałżeńskiego.
Do zawarcia sakramentu małżeństwa potrzebne są następujące dokumenty:
– świadectwo chrztu (nie starsze niż trzy miesiące od daty wystawienia)
– świadectwo bierzmowania
– świadectwo z oceną z religii wystawioną na świadectwie ukończenia szkoły średniej (ksero)
– zaświadczenie o ukończonej katechizacji przedmałżeńskiej – kurs przedmałżeński (nieakceptowane są formy zaliczeń online)
– zaświadczenie o ukończonych rozmowach z poradnictwa rodzinnego
– zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o wykluczeniu przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego ze strony prawa państwowego
2. Po skompletowaniu dokumentacji i umówieniu z księdzem daty przerodzenia protokółu narzeczeni zgłaszają się do kancelarii parafialnej (co najmniej dwa miesiące przed ślubem) w celu przeprowadzenia rozmowy duszpastersko – kanonicznej, wystawienia zapowiedzi przedślubnych i podania świadków ślubu z dokładnym adresem zamieszkania.
3. Narzeczeni są zobowiązani do odbycia dwóch spowiedzi przedślubnych: I zaraz po daniu na zapowiedzi; II w dzień lub przeddzień ślubu.
4. Narzeczeni tydzień przed ślubem zgłaszają się do kancelarii w celu omówienia liturgii sakramentu małżeństwa.
Uwaga: Zmianę dot. daty lub godziny ślubu, albo jego odwołanie należy niezwłocznie zgłosić w kancelarii parafialnej.
POGRZEB
– akt zgonu z USC
– zaświadczenie o udzieleniu sakramentów